Svátek čaje je za dveřmi

Všechny cesty vedou do Těšína na festival Svátek čaje

Ve dnech 2. a 3. Července 2016 bude vyvrcholením cesty nejednoho poutníka Zámecký vrch. Právě o prvním červencovém víkendu se bude nad Těšínem vznášet vůně čaje. Koneckonců to bude už po osmé jeho svátek.

Organizátoři opět zvou k tomu zakusit atmosféru nezvyklého multikulturního festivalu, který se během let stal opravdovou oázou milovníků čaje, jeho kultury, milovníků hudby a cestování –  zkrátka všech, kteří touží se rozvíjet, objevovat nové a dělit se o to s ostatními. I letos je zajištěna široká paleta čajových degustací, připravených pro vás čajovými mistry z Čech, Polska i Slovenska, workshopů, koncertů a cestovatelských setkání, kterými Vás provedou ti největší nadšenci. „Letos jsme připravili mimojiné workshop starodávné čínské hry GO, nebo setkání, na kterém se účastníci dozvědí, jak rozpoznat a využívat dobrodiní tradičních bylinek,“ říká Konrad Kwieciński, koordinátor workshopů. Nebudou chybět ani kurzy pro milovníky pohybu na čerstvém vzduchu – spontánní tanec, akrojóga, tai-chi nebo Falun Gong – to jsou jen některé z připravených akcí. Letos se znovu otevře Dětská zóna. V prostorách mongolské jurty bude tentokrát pohádkově – Člověk POM POM zpříjemní čas hudebně a vypravěči budou dbát o dobrý pocit nejen nejmladších hostů. Animátorky budou předčítat bajky z celého světa, protože jsou hodné nejen vyprávění, ale též vyslechnutí.

„Cesta je jedním z našich oblíbených hesel, proto jsme v tomto roce pozvali ty, kteří by se s námi chtěli podělit o příběhy ze svých putování,“ přibližuje Piotr Mojżyszek, koordinátor cestovatelských setkání. Závan čerstvých zpráv z  Latinské Ameriky k nám přivezou reportéři Maria Hawranek a Szymon Opryszek a přiblíží nám život ve společenstvích, která boří stereotypy. Joanna Lipowczan a Bartosz Malinowski budou vyprávět o své 1 700 kilometrů dlouhé pouti Himálajem bez pomoci nosičů a průvodců a o tom, jaké to je učinit rozhodnutí, a s důvěrou se vydat vstříc neznámému.

Jako v předešlých letech, ani během tohoto ročníku nemohou chybět setkání s „živými knihami“. Živá knihovna je unikátním projektem, který si klade za cíl odbourat stereotypy v nás. Každý z čtenářů bude mít v komorní atmosféře vzájemného respektu půl hodiny na setkání s hostem a vyslechnutí jeho nezvyklých životních osudů.

Pro návštěvníky je rovněž připraven „Báje lidu Země“ – hudebně-poetický projekt, který posluchače vezme na výlet mimo prostor a čas. „Myslím, že Báje lidu Země uchvátí vaše srdce. K tomu přátelská atmosféra, moře čaje a inspirativní setkání způsobí, že nebudete chtít odjet z Těšína,“ zve na festival Mariola Kluzová, ředitelka festivalu. Budete mít rovněž možnost vydat se krajinou kouzel s dětským baletem, vyprávějícím jarní příběhy. Kamila Domin dále znovu nabízí léčivou koupel ve zvucích tibetských gongů. To vše v rotundě z 11. století. To ovšem není vše. Informace o dalších bodech programu zveřejníme na internetových stránkách festivalu: wwww.svatekcaje.cz.

Vstupné na festival činí 100,- Kč na jeden festivalový den. Cena zahrnuje vstup na všechny festivalové akce. Děti do 12 let mají vstup zdarma. Prostor Zámeckého vrchu zůstane i nadále přístupný veřejnosti. Vstupenky bude možné zakoupit v čajovně Laja na Zámeckém vrchu a u vybraných partnerů. Více informací již brzy na našich internetových stránkách.

Organizatorzy: Fundacja Laja, Petrklíč help z. s., Opowiadamy o świecie

Partnerzy: DDM Český Těšín, Zamek Cieszyn, MOSiR, OFKA, 3BrosHostel, Państwowa Szkoła Muzyczna, Knihovna Trinec, Empet-Impex, Żywa Biblioteka Polska

Tisková zpráva Petrklíč help z. s.

Posted in Pozvánky, Regionální informace.