Studenti plzeňských gymnázií se připravují s vozíčkářem na náročnou expedici do indické Himálaje

Deset studentů plzeňských gymnázií ve věku 15-19 let se společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem chystá v létě do oblasti Malého Tibetu v indické Himálaji. Během expedice, kterou podniknou v termínu 10. 8. až 1. 9. 2016 chtějí natočit dokumentární film a plánují setkání s dalajlámou. Akce navazuje na předchozí úspěšné studentské expedice do Arménie, Ruska, Sýrie nebo Vietnamu, které pořádal rovněž Středoškolský klub Asociace středoškolských klubů ČR, Klub cestovatelů Plzeň. Současnou expedici absolvují studenti v rámci plnění prestižního mezinárodního programu DofE – Cena vévody z Edinburghu. Většina členů skupiny bude mít po absolvování expedice splněný nejnáročnější zlatou úroveň tohoto programu DofE. Je pravděpodobné, že po absolvování expedice budou studenti přebírat ocenění od některého z členů britské královské rodiny, která tento program zaštiťuje. Půjde vůbec o první studenty Plzeňského kraje, kteří mohou této nejprestižnější mety dosáhnout.

Himalaya (1)

Na náročné podmínky expedice se studenti připravují intenzivně již od února tohoto roku, kdy proběhl expediční workshop na západě Čech. Při něm se studenti seznámili s náročnými kritérii mezinárodní expedice DofE. Prošli ve spolupráci s Vodní záchrannou službou v Plzni kurzem první pomoci, učili se pracovat s mapou, seznámili se s budhistickou kulturou, ale i rolemi v expedičním týmu a základy skupinové psychohygieny, nacvičovali jednání v rizikových a krizových situacích, byli seznámeni s expediční výbavou a výstrojí. Expediční tým se vzdělával také v oblasti crowdfoundingu, projektového financování a PR prezentace. O Velikonocích proběhla cvičná expedice v Českém lese, při níž studenti zkoušeli dovednosti, bez nichž se v Himálaji neobejdou. „Absolvovali jsme noční topografii, bojovali s nástrahami vymrzlých stanů, hledali jsme vodu tam, kde nebyla, ale přece jsme ji našli. Vařili jsme na benzinových vařičích, které budeme na horách využívat. Učili jsme se s Honzou zdolávat překážky a kormidlovat invalidní vozík v nepříznivém terénu. Natáčeli jsme reportáž s Českou televizí a naše propagační spoty,“ napsali studenti o 50kilometrové expedici na své oficiální facebookové stránce No Limits Himalaya 2016. Ta má v současnosti již skoro 1000 podporovatelů.

Himalaya (3)

V současnosti se studenti snaží sehnat finanční podporu pro své expediční záměry na crowdfundingovém portálu www.penezdroj.cz, kde je momentálně z požadované částky 150 000 Kč vybráno 84 338 Kč. Do konce kampaně zbývá ještě 14 dnů. Podporovatelé projektu si na portálu za drobnou finanční úhradu mohou objednat expediční tričko, tibetský modlitební mlýnek, pohlednici z Himálaje, ale i jízdu na invalidním vozíku, případně vstupenku na cestovatelský festival, nebo VIP vstupenku na filmovou premiéru expedičního filmu. Finanční podporu studenti žádají na zajištění kvalitního pojištění účastníků expedice a na na profesionální zpracování filmového materiálu včetně filmové postprodukce. Rádi by navázali na úspěch studentské expedice Nairi 2014, která v Arménii natočila stejnojmenný film, který v benefičních projekcích vydělal pro potřeby vozíčkářů v Plzni téměř 16 000,- korun.

Expedice získala čestnou záštitu od výkonného ředitele programu DofE Czech Republic, Tomáše Vokáče, který říká: “Výjimečná nejen z hlediska studentských středoškolských aktivit v České republice, ale i ve světě, je expedice No Limits Himalaya 2016 tím, že studenti zapojili do svých expedičních aktivit i pomoc vozíčkáři, kterému chtějí pomoci se do těchto jim nepřístupných míst dostat. Nejmladšímu účastníku expedice je 15 let, to samo za sebe říká mnohé.” Přislíbené je udělení záštity nad expedičními aktivitami prvním náměstkem primátora města Plzně Martinem Baxou. V jednání je udělení oficiální záštity i ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchvy ČR. Předjednána je oficiální záštita expedice zástupcem zástupcem britské velvyslankyně v ČR, Timem Voasem. V České republice naprosto výjimečné studentské expedici vyjádřil podporu i Dan Přibáň, který je zároveň i jedním z patronů programu www.dofe.cz. “Mně se strašně líbí, že oni tou svojí cestou ukazujou, že lidé s postižením nejsou žádní exoti, kolem nichž bychom měli chodit opatrně. Měli bychom je brát jako rovnocennné lidi a jsem rád, že toto poselství tato chystaná expedice pošle dál, takže jim všem držím palce,” řekl ve své zdravici Dan Přibáň. Člen expedice Jan Krauskopf, student Západočeské univerzity v Plzni, který je po nehodě na motocyklu upoután na invalidní vozík, se účastnil letošní benefice pořadu StarDance. Na konci dubna pak O2 Pražská Štafeta 4×5 2016, při níž expediční aktivity podpořil i Michal Horáček.

motivační spot No Limits Himalaya

spot kampaň Penězdroj

zdravice Dan Přibáň pro No Limits Himalaya 2016

Film Nairi 2014 – Arménie

Reportáž ČT 24 – 13:35 – 15:10

 

Kontakt:

Mgr. Antonín Kolář

učitel Masarykova gymnázia v Plzni, vedoucí SK ASK ČR Klub cestovatelů Plzeň

+420 721 973 249  | antonin.kolar@gmail.com
www.klubcestovatelu.com | https://www.facebook.com/Himalaya2016/

Posted in Cestování, Regionální informace.