Naučná stezka KRAJEM BOHUMILA KONEČNÉHO

Bohumil Konečný přezdívaný Bimba (1918 – 1990) je výjimečný a znovu objevovaný malíř a ilustrátor 2. poloviny dvacátého století. Je mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen. Je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů. Jeho kariéru velmi negativně poznamenala aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou – Octobrianou, kterou obdivoval i David Bowie. Od konce 30. let až do konce života jezdil do kraje severního Plzeňska na Piplův mlýn na řece Střele. Ve 40. letech zde nakreslil slavnou ilustraci Rychlých šípů ve Stínadlech – obálku časopisu Vpřed. V těchto místech vznikla na podzim roku 2021 naučná stezka, která vás provede jeho životem i zajímavými místy v tomto kraji.

Provoz naučné stezky byl zahájen v rámci akce KRAJEM BOHUMILA KONEČNÉHO. V pátek 1. října 2021 byla na rodném domě Bohumila Konečného ve Skrétově ulici 47 odhalena pamětní deska, v sobotu 2. října pak na Kobylce naučná stezka. Slavnostního zahájení se zúčastnilo přes 200 lidí. Výjimečně byla otevřena i Bimbova vila, na Kobylce pak pokračoval kulturní program – koncert Démy a Démophobie (a premiéra jeho nové písničky o Bimbovi), poté projekce filmu Ladislava Moulise BIMBA – příběh zapomenutého malíře.

Naučnou stezku připravil Středoškolský klub ASK ČR při gymnáziu v Plzni, který tvorbu Bohumila Konečného dlouhodobě propaguje. Vznik naučné stezky podpořil Plzeňský kraj a Asociace Středoškolských klubů.

O stezce přinesla reportáž Česká televize v Toulavé kameře i několik časopisů.

Informace o Bimbovi Konečném, této akci i naučné stezce najdete na www.bimba.cz.

Posted in Regionální informace.