Čeští středoškoláci stráví léto na prestižních amerických univerzitách

Tisková zpráva – Praha, 9. března 2017

Deset středoškoláků získalo stipendia v celkové výši 50 000 USD na třítýdenní program CTY Summer na prestižních amerických univerzitách. Centrum pro talentovanou mládež (CTM), z.s. společně s Johns Hopkins University Center for Talented Youth (CTY) a nadací českých a slovenských krajanů (AFCSLS) podporující nadané studenty ve své domovině vyhlásilo v lednu 2017 výběrové řízení na stipendia na prestižní letní program v USA – CTY Summer Program 2017. Nominováno bylo 239 středoškoláků z 64 gymnázií z celé České republiky. V tříkolovém výběrovém řízení nominovaly školy studenty ve věku 15-18 let, kteří měli nejen vynikající znalost angličtiny, ale i výborné výsledky v jedné z následujících oblastí: matematika, přírodní vědy, informační technologie, humanitní vědy. Ve druhém kole, 215 studentů psalo esej na téma: “I wish I had enough money to make the world a better place. Describe a project you would like to make a reality to solve a specific problem of the world.” Nejlepších 30 postoupilo k pohovorům do závěrečného třetího kola.

Porota ve složení: prezident AFCLS Martin Herman, ředitelka CTM Jeanne Bočková, ředitelka nadace RSJ Lenka Eckertová a studijní poradce Fullbrightovy nadace Jakub Tesař vybrala deset vítězných uchazečů a pět náhradníků. Vybrat pouhých deset nejlepších byl přetěžký úkol. „Děkujeme všem účastníkům. Podobně jako v minulých letech potvrdili svůj talent a schopnosti. Zanechali v nás skvělý dojem. Škoda jen, že na českých školách není více takových studentů – zdá se, že spí. Snažili jsme se poctivě a svědomitě ocenit mimořádné kvality a zájem účastníků. Vybrat jsme však mohli pouze deset.“ řekl na závěr Martin Herman.

Třítýdenního studijního pobytu na prestižních amerických univerzitách, se společně se svými vrstevníky z celého světa zúčastní těchto deset studentů:

Buchar Michael, Gymnázium Nad Alejí, Praha 6

Hrubá Anna, Nový PORG, Praha 4

Javůrek Emil, Gymnázium Jana Keplera, Praha 6

Laryea Oliver, Gymnázium, Budějovická, Praha 4

Novotný Filip, Gymnázium, Jana Masaryka 1, Jihlava

Pelánek Ondřej, Klasické a španělské gymnázium, Brno

Picek Martin, Gymnázium J. V. Jirsíka, České Budějovice

Pokorná Kristýna, Nový PORG, Praha 4

Tůma Ondřej, Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín

Turland Vojtěch, Gymnázium, Riegerova 17, Šlapanice

Zážitky a zkušenosti těch, kteří v letech 2010-2014 měli možnost zúčastnit se letního programu CTY Summer v USA, Irsku a Hong Kongu, jsou k dispozici na webu CTM CTY Summer Experience a Facebooku.

 

Posted in Regionální informace, Vzdělávání.